„Požehnané doby drahoty…“

14 dub

„Ano, v dnešních spořádaných a – abych tak řekl – požehnaných dobách drahoty si nemůžeme představit sociální zlo neomezené hojnosti. Myslíme si, že by to nebylo nic jiného než ráj, ráj na zemi, kdyby všeho byly najednou nekonečné zásoby…“ (z kapitoly XV. – Pohroma*)

Pořád máme to štěstí, že žijeme v jedné z bohatých zemí světa. Občas si říkám, že lidé poněkud panikaří a trochu dramatizují „Kalouskovo zdražování“ a tak trochu opomíjejí, že jsme si prostě všichni žili tak trochu nad poměry. Jsou chvíle, kdy je mi vlastně Kalouska líto, soustřeďuje se do něj nenávist a projektují se do něj nenaplněné naděje.

Naneštěstí se s bojem proti korupci nepostupuje rázněji a úspory za snížení rozbujelé korupce nejsou nikde znát. To samozřejmě zcela logicky demotivuje občany, aby mohli zatleskat vládě za konzervativní přístup. Doslova to vhání voliče do náruče Sobotkovy ČSSD, která se však v přístupu ke korupci nijak neliší od zbytku.

Možná je utopické doufat v obojí – tedy úspory spojené s minimalizací korupce. Možná ale máme takovou povinnost – včetně povinnosti něco malého v tom smyslu dělat, každý dle svých možností. Něco ve smyslu: povinnost naděje.

A co kdybychom podlehli i trochu optimismu a tak trochu po čapkovsku obrátili úhel pohledu a podívali se na současnost, jako na „požehnanou dobu drahoty“?

Možná na ni jednoho dne budeme vzpomínat s láskou.

*Továrna na Absolutno, Karel Čapek

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: