Hanba?

5 bře

Stydím se za ně, hanba jim, prohlásil Nečas na adresu 28 senátorů, kteří se postavili proti prezidentovi a navrhli obžaovat ho za velezradu.

Václav Klaus žalobu bagatelizuje a tvrdí, že jde jen o pokus očernit ho na konci jeho prezidentského období.

Realita je prostší, jak už to bývá.

Lednová amnestie, která podruhé v Česku zhasla, přispěla k rozčarování z už tak dost kontroverzního Klause, když se pak ještě s rodinkou zapojil do Zemanovy kampaně a pranýřoval Schwarzenberga za postoj, který sám před časem mediálně zastával a později začal opakovaně útočit na odlesk svého věčného rivala Havla, bylo dílo sebedestrukce dokonáno. Ač prezident, má zřejmě nejmizernější popularitu za desítky let zpět.

Příčinou tentokrát nejsou vnější tlaky či politikaření, ale konkrétní vlastní jednání.

Ztrácí něco, co pro něj bylo podstatnější než peníze, kredit a vliv. Jeho ego trpí a proto bude znovu a znovu všem namlouvat, že amnestie nebyla chybou.

Odchází neslavně a jako ten, kdo když nemohl zvítězit, podlehl pokušení zapojit do svého sporu údajné chyby Havla.

A kdyby těm 28 statečným senátorům (a pak 38 hlasujícím) vyšlo jenom to, že signalizují: „S ústavou se nežertuje!“ je to fajn. Pokud se podaří jasně říci, že úcta k prezidentovi (i dosluhujícímu) nesmí vést k servilitě, je to taky dobře.

A Nečas? Vzhledem k tomu, že je spoluviníkem amnestie a neobtěžoval se ji ani projednat na vládě, neměl by o hanbě v této věci vůbec mluvit. Možná by potřeboval, aby mu někdo převyprávěl onu bajku o ptáčkovi v tundře…

Důvěra v prezidenta po amnestii: 27,9%. Je třeba přihlédnout k tomu, že Česko je velmi tradicionalistické a přímo s funkcí prezidenta je spojena určitá vyjadřovaná důvěra, touto optikou je pak důvěra propadlá na necelou třetinu skutečně dramatickým propadem.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: