Spolužačka Jana

15 čvn

Nagyová: cílevědomá, pracovitá, ambiciózní. Ve výtahu směrem k „elitám“ se ale zbláznila. Opila se představou o své velikosti („vrchní ředitelka“) a zmýlila se v odhadu toho, co jí může projít.

Přesto se média mýlí, když ji označují za velkou rybu. Ve skutečnosti vždy byla pouze tou lepší sekretářkou. (Janoušek, Rittig a Hrdlička ve vazbě nejsou).

Problém není v tom, že spolužačka ztratila na své cestě vzhůru soudnost, ale v tom, že selhaly kontrolní mechanismy demokratického státu a dokonce i kontrolní mechanismy vojenské zpravodajské služby.

To vše je však jen odrazem míry klientelismu a korupce, které se zcela vymkly kontrole.

Nečas pak zaplatí (ač se i snažil) za politiku appeasementu, za toleranci zla (Michálek x Drobil, Bém x Janoušek, Klaus x Janoušek, ODS x Rittig, ODS x Hrdlička). Nečas totiž jednal mnohdy v naprostém rozporu se svým mediálním obrazem pana Čistého, který bojuje proti kmotrům. Vybral si mír s kmotry i vzbouřenci a tím se dostal do situace Chamberlaina, kterému Winston předpověděl (zjevně podrážděn tolerancí zla v Mnichově): „Volili jsme mezi hanbou a válkou. Zvolili jsme hanbu, budeme mít válku.“

A Nečas kmotry nezvládl, podobně jako nezvládl Janu. Končí jako karikatura a to i přes skutečnost, že byl asi nejméně špatným premiérem od roku 89.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: