Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!

6 led

Výbuch trezoru v nových prostorách palestinského velvyslance a údajně pouze 12 zbraní (bez specifikace) nechávají prozatím českou stranu klidnou.

Jakési obavy z mezinárodního skandálu vedou orgány činné v trestním řízení, diplomacii i vládu k tomu, aby odvážně zaujala vyčkávací postoj. Dnešní vyjádření ministerstva zahraničí: „Česká republika pokládá tento fakt (tedy: nález zbraní v prostorách budoucí ambasády) za hrubé porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích,“ lze číst takto: „Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!“.

Nebo možná takto: „Kdyby nás někdy okolnosti opravdu donutily, abychom se začali trochu zlobit, mohla by být budoucí spolupráce s námi o něco obtížnější.“

Běžný Čech vlastně ani netuší, že Palestinská správa ztratila v Palestině vliv a v roce 2007 dokonce i Fatah ztratil na úkor radikálnějšího Hamásu. Hamás kontroluje nejen pásmo Gazy, ale i značné části Západního břehu. Netuší, že z 15% křesťanů žijících v Palestině v padesátých letech je jich dnes jen něco kolem 2%.

Palestinská samospráva, která tu provozuje ambasádu, vlastně nereprezentuje reálné politické síly v Palestině, výbuch trezoru není terorismus ani povedená akce některé z tajných služeb, ale shoda nešťastných okolností a zbraně byly vlastně dárky velvyslanci ještě z dob reálného socialismu, takže je vše v nejlepším pořádku.

A tak není vlastně žádný důvod zkoumat, kolik toho ještě v rukách hodných pražských Palestinců je a nad odvahou Černínského paláce se nám tají dech.

Kde že je teď ten Miloš Zeman, který sám sebe představoval jako odvážného bojovníka a který stále ještě pomocí své vlády drží veškerou exekutivní moc v zemi?

Skoro se zdá, jakoby skutek utek.

Diplomatický status Palestiny v ČR dle Wikipedie:
ČSSR uznala v roce 1988 vyhlášení Státu Palestina. Do té doby v ČSSR existovalo od roku 1976 zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), od roku 1983 s diplomatickým statutem. Zastoupení Palestinské národní správy (PNS) v Česku nese označení Velvyslanectví Státu Palestina[5] od února roku 1989. ČR uznala všechny státy, které ke dni 31. 12. 1992 uznávalo Československo a to čl. 5 odst. 1 ústavního zákona č. 4/1993 Sb., o opatřeních souvisejících se zánikem ČSFR[1], tedy i Stát Palestina. V současné době toleruje status quo palestinského zastoupení v Praze, a to přesto, že vláda reciproční vztahy se Státem Palestina neudržuje, ale jedná jen s palestinskou samosprávou. Mírové dohody z Osla z roku 1993 zahraniční zastoupení PNS sice formálně nepřipouštějí, nicméně kodifikují zachování úrovně již existujících diplomatických misí. Tento postoj je v souladu s politikou Evropské unie.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: