Lustrace a anomie

27 čvn

Sobotka a další se vyjadřují ostře proti lustračnímu zákonu. Politická uskupení připravují úpravy legislativy tak, aby jeho dopady změkčovala.

Tento postoj odráží i laxnost veřejnosti k tomuto tématu, což souvisí s celkovou skepsí a znechucením nad politikou.

Problém nicméně spočívá v tom, že poslední brzda, která ve skutečnosti nebyla aktem pomsty a ve skutečnosti neovlivňovala ani příliš negativně život lidem s problematickou minulostí spojenou s vědomou spoluprací s STB, je odstraněna. Tato brzda však sloužila v zásadě již jen jako jistý symbol odstupu od nekalé minulosti a jako opatření, aby lidé, kteří nekalou minulost mají, když už nemají dostatek soudnosti, nemohli vykonávat některé funkce a byli do jisté míry odstaveni od některých společensky prestižních funkcí.

Naneštěstí nadměrná korupce, která po divokých devadesátých letech ničí Česko jako rakovina a je prolezlá prakticky všemi politickými uskupeními vede k tomu, že téma „komunistická minulost“, či „kolaborantská minulost“ není naprosto aktuální a příliš mnoho lidí podléhá falešnému dojmu, že ve srovnání s lumpárnami, které se dějí zejména posledních patnáct let, je lustrační zákon, či jeho změna a zjemnění dopadů vlastně zcela nedůležitá a marginální. Je to velký omyl. Samozřejmě, že by z veřejného života měly zmizet desítky a stovky osob s podílem na korupčních kauzách posledních let a možná by měl existovat zákon, který jim to znemožní i kdykoliv v budoucnosti, včetně „politických podnikatelů“, ale to neznamená, že by měl být lustrační zákon měněn.

Drzost s jakou politici momentálně testují veřejné mínění je průkazným důkazem pokračujícího rozkladu hodnot, anomie hodnot, které je třeba čelit a postavit se jí. Kdokoliv, kdo by se totiž cítil lustračním zákonem neprávem poškozený měl a má možnost pokusit se prokázat skutečnosti u soudu. A pak už jen záleží na tom, zdali soud uvěří Ústavu paměti národa, či historikům, nebo bývalým fízlům bolševické tajné policie.

Doporučoval bych, aby každý koho to zajímá napsal svému poslanci ať přestane blbnout a prokáže osobní statečnost a postaví se proti jakémukoliv rozmělňování dopadů lustračního zákona. Argumenty pro jeho změnu jsou totiž trapné a lživé.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: