Prezident

4 lis

Nedůstojný 28. říjen na Hradě i v podhradí prozrazuje míru polarizace společnosti, přičemž zároveň opomíjí (na obou stranách) mlčící většinu.

Fakt, že se Zemanovi nepodařilo stát se prezidentem všech, či „dolních deseti milionů“ je konfrontován s kandidaturou Michala Horáčka, který jakkoliv ho mám rád coby textaře a studenta v pozdějším věku, bojoval s komunismem hazardním hraním a interpretuje to dnes jako svoji podobu revolty proti zřízení.

Kauza Brady je samozřejmě ostudou Hradu, minimálně organizační ostudou a byla jak vtipně poznamenal Klaus nahrávkou na rebelii, ke které sám veliký V.K. prý nikdy záminku nedal. (Škoda, že po poslední amnestii nebyl defenestrován, s chutí bych dodal.)

V naší historii jsme měli jediného dobrého prezidenta, Masaryka. Václav Havel byl sice tím nejlepším z listopadu 1989 a pozvedl brand, chcete-li značku Československa v zahraničí na vysokou úroveň, nicméně svojí slušností a tolerancí zároveň dal v zemi prostor bývalým prominentům, přičemž bachaři a inkvizitoři předchozího režimu měli trojnásobné důchody, proti běžným bývalým politickým vězňům a týraným… Chcete-li slušností a jemností k nespravedlnosti, jakkoliv jsem byl v listopadu i později mnohokrát šťastný, že V.H. máme a jakkoliv vidím problém v tom, že Havlů bylo málo a Zemanů a Klausů moc, když ledy pukaly. Havel také neměl sílu lépe čelit Klausovi se Zemanem, což není jen jeho osobní chyba. V zahraničí však po Masarykovi udělal pro zemi nejvíc. Značka musela padnout, otázka byla jen o kolik… O devalvaci v kulturním světě se pak mohutně přičinili oba dva nástupci, jak Klaus, tak Zeman, přičemž Zemanovo buranství a sprostota občas uráží i úplně normální lidi, kteří se jinak o politiku nezajímají.

Zanikne-li diskuze o tom, kdo by měl být prezident, může se stát, že skutečně bude volba o tom, zda prezidentem republiky bude Zeman, či Antizeman, ať už se jmenuje Horáček, či jinak. To by bylo velmi nešťastné.

Možná je čas najít někoho, kdo se s politickou elitou předchozích dvaceti let nezapletl, někoho, kdo má vlastní hodnoty a představu a nepotřebuje se vymezovat vůči buranům jakéhokoliv typu a konečně člověka, který pochopí, že je třeba nastavovat zrcadlo drzým politikům doma, nebude xenofobní, ale zároveň nebude vítačem imigrantů, kteří by neměli v úmyslu osvojit si naše hodnoty, bude spojovat a nerozdělovat a při tom budovat značku naší země v kulturním světě. A pokud by k tomu dokázal navázat na odvážné vystupování ve věci lidských práv, vymkl by se agendě Klause i Zemana.

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: