Jak se máme?

11 led

Češi jsou sice největšími ateisty v Evropě, ale zdá se, že to není vyšší mírou dopadu osvícenství, či větší mírou liberality. Zároveň totiž patří v Evropě k místům s nejvyšší mírou reálné xenofobie a předsudků ve smyslu rasy, náboženství i přesvědčení. Český ateismus tak prozrazuje, že jde více o nedůvěru v instituce, než reálný výpadek víry, jako takové.

Češi též podléhají paradoxně více, než například Němci, mediální hysterii a ač se pravděpodobně s uprchlíkem nesetkali, představuje pro ně bytostné riziko, jakkoliv počet lidí, kteří zemřou denně na silnicích (zmrzačení a úrazy nepočítaje), je rizikem ne stonásobně, ale vezmeme-li poslední rok 2016 zhruba 600 násobně vyšší. Jedná se tak o klasickou chybu percepce a dobře popsanou chybu lidského mozku, který marginální jev hodnotí iracionálně podle emotivního dopadu.

Namísto racionálního hodnocení převládá emocionální hysterie. Těží z ní politici, kteří jako například Chovanec mluví o zásadním zhoršování bezpečnostní situace a naznačují, že jsou schopni svými opatřeními předejít problémům. Potichu prochází zákon, který legalizuje možnost špiclování vlastních občanů bez předchozího rozhodnutí soudu, zatímco se paradogně ukazuje, že právě tato vojenská rozvědka nejen, že byla zneužívána Nečasovou ke špiclování zákonné manželky premiéra, ale zároveň docházelo zjevně i k jistým únikům, kdy následně média pouštěla část informací o Radce Nečasové a jejím okolí, tzn. zjištěné informace putovaly podivným směrem. Lidé tolerují politikům legalizaci špiclování bez předchozího soudního rozhodnutí a kupčí se svojí svobodou, aby ji vyměnili za iluzi bezpečí. Chovance a jemu podobné bych rád upozornil, že až se nějaký terorista rozhodne spáchat atentát v Česku, tak ho spáchá a dle expertů to není otázkou: „jestli“, ale „kdy“ a předchozí špiclování vlastních občanů tomu s vysokou mírou pravděpodobnosti nezabrání.

Chovancovi a jemu podobným též uniká, že v Evropě bylo více obětí teroru v sedmdesátých a osmdesátých letech, takže je účelovým tvrzením, že se situace dramaticky zhoršuje.

Pozorovatelné drolení EU a silácké řečičky nacionalistů spolu s tématem uprchlické krize je smutným důsledkem menšího problému, než se zdá. Tzn. menší problém působí horší důsledky, než by měl, pokud by byl řešen racionálně. V EU je samozřejmě horším problémem výkonný a úspěšný sever a nevýkonný a neúspěšný jih. Nicméně pozornost je poutána k jevu emotivně nejzajímavějšímu, jakkoliv není racionálně nejdůležitějším.

Lidé podléhají skepsi více, než by měli a vyhodnocují i svoji situaci pod dojmem černých skel ve svých brýlích, přičemž jsou politiky a médii utvrzováni v tom, že právě tento pohled je reálný…

Jak se máme?

Hezké srovnání dvou set let je v obrázku (Kamile dík):

world-as-a-100-people

Prezentuje tento web: http://wp.production.patheos.com/blogs/religionprof/files/2016/12/img_0356.jpg

Takže možná je čas zbavit se zbytečných depresí a přehnaného a vnucovaného strachu. Možná je také čas podívat se, jestli ti naši politici poněkud nezneužívají současnou hysterii, aby odvedli pozornost od důležitějších témat a zda-li náhodou směna svobody za iluzi bezpečí není daleko vyšším rizikem, než si lidé aktuálně připouští.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: